Przejmij ster! – 10 patentów na angielski w domowym zaciszu

angielski
nauka
motywacja
sukces
sposoby

Mimo że w większości krajów całkowity lock down został już zniesiony, a my możemy poruszać się swobodnie, pandemia jednak trwa nadal, więc wielu z Was preferuje ograniczać kontakty osobiste do minimum.

Dlatego dziś przedstawiam Wam szybki przegląd sposobów na to jak nie tracić kontaktu z językiem, a może nawet zyskać nowe hobby,  pozostając  w domu.

1. Obejrzyj ulubiony serial

Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i kiedy następnym razem usiądziesz w fotelu, obejrzyj odcinek serialu  – po angielsku.

Wiele serwisów streamingowych takich jak Netflix czy HBO go daje nam możliwość wyboru nie tylko języka audio, ale także napisów w angielskiej wersji językowej. Wybierając taką formę nauki masz bezpośredni kontakt z materiałem autentycznym i żywym językiem, co na poziomach zaawansowanym i średniozaawansowanym jest kluczowym elementem, który pomoże Ci lepiej rozumieć Twoich rozmówców.

Jeśli jesteś na poziomie zaawansowanym, polecam wyłączać napisy jak najczęściej. Nawet nie zauważysz kiedy nie będziesz już ich potrzebować!

Lista polecanych seriali już wkrótce 🙂

2. Zajrzyj do książki

Nie, nie do podręcznika. Sięgnij po gatunek, który lubisz. Jeśli jesteś fanem kryminałów spróbuj przeczytać jedną z książek Agathy Christie lub Johna Grishama w oryginale. Wolisz fantastykę – wybierz Tolkiena czy Terriego Goodkinda. Pamiętaj, nie musisz rozumieć wszystkich słówek. Jeśli przeczytasz stronę i jesteś w stanie śledzić akcję, idź dalej!

Dla początkujących polecam readersy – czyli książki w wersji uproszczonej. Mają je w swojej ofercie wydawnictwa takie jak Oxford University Press czy Macmillan.

Dla poziomów średnio zaawansowanych proponuję oryginały w wersji z polskim tłumaczeniem na stronie obok np. z oferty wydawnictwa Ze Słownikiem.

Większość pozycji jest w już dostępna w wersji cyfrowej, więc w kilka chwil i parę kliknięć dalej możesz mieć je u siebie.

Miłej lektury 🙂

3. Fitness po angielsku

Było już coś dla ducha, teraz czas na coś dla ciała. Jeśli wybierzesz trening w angielskiej wersji językowej,  możesz poprawić nie tylko kondycję fizyczną, ale również językową. YouTube oferuje szeroki wachlarz dyscyplin sportowych i trenerów personalnych. Oto moje polecenia:

wyciszająca medytacja – Goodful

łagodna joga – Yoga with Adriene

lekki trening dla początkujących – Zuzka Light

trening dla średniozaawansowanych – Athlean-XX

trening całościowy dla zaawansowanych – ATHLEAN-X

Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

4. Wirtualny spacer po muzeum

Jeśli pogoda za oknem nie dopasuje, a Ty padasz z nóg, wybierz się na wirtualny spacer po muzeum. Wiele z największych i najciekawszych muzeów oferuje zwiedzającym obejrzenie swoich eksponatów nie ruszając się z kanapy J Myślę, że warto zobaczyć:

The Museum of Modern Art, Nowy Jork

The Vatican Museums, Rome

The Louvre, Paris

The Smithsonian National Museum of Natural History, Washington D.C.

The British Museum, London

5. Podnieś swoje kwalifikacje i zdobądź nowe umiejętności

Udemy oraz Khan Academy oferują wiele kursów, również bezpłatnych, które pomogą Ci rozwinąć swoje umiejętności lub zdobyć zupełnie nowe. Praktyczne ćwiczenia, filmy instruktażowe i indywidualny tok nauczania, daje Ci możliwość pracy we własnym tempie, na poziomie dostosowanym do Twoich potrzeb. Obydwie platformy oferują kursy w wielu językach, jednak jeśli chcesz skorzystać podwójnie – wybierz naukę w języku angielskim 🙂

6. Gazeta do kawy

Jeśli podczas porannej kawy lubisz przejrzeć prasę, zamień polskie tytuły na angielskie i delektuj się porcją nowych wiadomości prosto z ekranu telefonu, laptopa czy tabletu.

Dla początkujących i średniozaawansowanych polecam English Matters, na stronie bezpłatnie dostępny jest 1 artykuł z całego numeru.

Masz ochotę na świeże plotki, zajrzyj do Hello oraz People.

Po wiadomości ze świata warto kliknąć na The Guardian i The New Yorker.

Nowinki technologiczne znajdziesz w The Wired lub Quanta Magazine.

Ze świata biznesu i prasy specjalistycznej proponuję Harvard Business Review, Lawyer Monthly oraz Technology Networks.

7. Posłuchaj audiobooka lub podcastu

Jeśli nie jesteś fanką/fanem słowa pisanego, spróbuj posłuchać audiobooka lub podcastu.

Wiele ciekawych pozycji znajdziesz na dużych serwisach takich jak Audible lub Storytel.

Jeśli szukasz darmowych audiobooków zajrzyj na Open Culture.

ESL-bits oferuje wersję słuchaj i śledź tekst, która sprawdzi się jeśli jesteś na niższym poziomie.

Preferujesz krótsze formy? Posłuchaj podcastu! Na platformach takich jak YouTube, Spotify czy iTunes znajdziesz wiele opcji począwszy od wywiadów po przez codzienne tematy aż po powieści odcinkowe.

Dopiero zaczynasz? Sprawdź Luke’s ENGLISH Podcast oraz podcastsenglish.com będą dobre jeśli potrzebujesz wsparcia. Lektorzy mówią wyraźniej i nieco wolniej, a słownictwo dostosowane jest do odpowiedniego poziomu.

8. Wybierz planner do nauki języka angielskiego

Dobra organizacja to podstawa aby osiągnąć sukces. Planner lub organizer pomogą Ci nabrać systematyczności w nauce. Angielski 365 na każdy dzień ma już gotowe tematy podzielone na małe 15minutowe segmenty, dzięki którym będziesz mieć kontakt z językiem codziennie 🙂

Masz już swój podręcznik lub kurs? Polecam Planer do nauki angielskiego. Pomoże Ci stworzyć osobisty, dopasowany do swoich potrzeb organizer do nauki. Specjalny układ rozdziałów i stron pozwoli Ci samodzielnie opracować plan powtarzania materiału, a wszystkie zagadnienia podzielić według najbardziej odpowiadających Ci kryteriów.

9. Przestaw język na angielski w telefonie, tablecie, komputerze

Zacznij funkcjonować jak native speaker. Nawet nie zauważysz jak szybko zaczniesz traktować angielski jak swój język i przyswoisz sobie słówka takie jak „receive”, „reply” czy „attachement”!

10. Na deser zajęcia z angielskiego online

Jeśli jednak ciężko jest Ci jeszcze przejąć ster i potrzebujesz przewodnika, zajęcia online z nauczycielem to dobre rozwiązanie. Wykwalifikowany lektor pomoże wyznaczyć kurs, dobierze odpowiednie materiały i zwróci uwagę na najczęściej powtarzające się błędy.

A czas zaoszczędzony na dojazdach możesz przeznaczyć na jedną z aktywności powyżej 🙂