Jak skutecznie wrócić do nauki języka

Wrzesień – miesiąc, w którym uczniowie wracają do szkoły po wakacjach. Jest to również jeden z kilku momentów w roku, kiedy wiele z osób myśli o ponownym podjęciu nauki języka. Często po pierwszej krótkiej fali ekscytacji, przychodzą obawy czy uda się wytrwać w nowym postanowieniu. Rozumiem, że powrót do czegoś co nam wcześniej nie wychodziło często bywa trudny, dlatego warto zacząć od przygotowania dobrego planu, tak aby dać sobie jak największą szansę na sukces. W tym poście zostawiam Wam kilka pomysłów na to jak wrócić do nauki w miarę bezboleśnie i skutecznie. 😊

Zrób podsumowanie

Zastanówcie się dlaczego przerwaliście naukę i co zmieniło się w Waszym życiu od tamtej pory. Czy ilość obowiązków w pracy i w domu przytłoczyły Was i uniemożliwiały regularną naukę? Czy fakt, że dysponujecie teraz większą ilością zasobów nie jest tylko chwilowym okresem przejściowym (np. przerwa między kolejnymi projektami w pracy)? A może metoda lub rodzaj zajęć przestały Wam odpowiadać? To krótkie podsumowanie zwiększy Wasze szanse na wytrwanie w nowym postanowieniu i pozwoli Wam dobrać odpowiedni dla Was sposób nauki.

Ustal preferencje

W dzisiejszych czasach macie możliwość wybrania spośród wielu nowoczesnych metod nauki języka. Jeśli przerwa w nauce nie była długa, a Wy chcielibyście tylko odświeżyć konkretną sprawność językową polecam aplikacje internetowe typu Duolingo, ćwiczenia gramatyczne online wraz z odpowiedziami, podcasty z ćwiczeniami lub konwersacje na komunikatorze np. Skype. Jeśli jednak przerwa była dłuższa lub potrzebujecie bardziej kompleksowego podejścia do tematu polecam zajęcia z nauczycielem. Wykwalifikowany lektor prawidłowo oceni poziom, na którym obecnie jesteście, zrobi analizę Waszych potrzeb i oczekiwań oraz przygotuje plan nauki. Regularne spotkania podczas, których będziecie otrzymywać informację zwrotną wyznaczą kierunek nauki, dzięki czemu będziecie mieć poczucie, że zmierzacie do obranego celu.

Skup się na jednej książce

Niektórzy Kursanci bardzo bronią się przed nauką z podręcznikiem, ze względu na negatywne wcześniejsze doświadczenia i niechęć do ograniczania się. Ja jednak zdecydowanie polecam nowoczesny podręcznik na początek powrotu po przerwie. Nowe tytuły poruszają bieżące zagadnienia, a różne rodzaje podręczników skupiają się na innych umiejętnościach, więc na pewno razem z lektorem dobierzecie coś dla siebie. Praca z podręcznikiem pozwoli Wam skupić się na nauce konkretnych zagadnień, łatwiej monitorować postępy i dzięki temu uczyć się skuteczniej. Praca z wybranym tytułem nie oznacza również, że co jakiś czas (np. po każdym rozdziale) nie możecie odejść na chwilę od książki i zrobić zajęcia np. typowo konwersacyjne – „Variety is the spice of life” – czyli Różnorodność nadaje życiu smak. I tak jak zbyt wiele przypraw na raz w dniu, może sprawić, że będzie ono mało zjadliwe, tak zbyt duża mnogość podręczników, aplikacji czy innych narzędzi, może utrudnić nam naukę, a nie ją wspomóc.

Spiesz się powoli

Nauka języka jest bardziej jak maraton, niż jak sprint. To samo dotyczy powrotu do nauki po przerwie. Nie oczekujcie, że w kilka tygodni uda Wam się nadrobić kilku letnią przerwę. Dajcie sobie czas i bądźcie dla siebie wyrozumiali. To ile czasu zajmie Wam powrót do poziomu sprzed przerwy zależy od wielu czynników, między innymi od poziomu wyjściowego, kontaktu z językiem w życiu prywatnym i w pracy, czy łatwości z jaką zapamiętujecie słówka.

I na koniec – pamiętajcie – im dłuższa przerwa w nauce języka, tym większy wpływ na spadek Waszych umiejętności językowych (w szczególności cierpi tutaj słownictwo) i tym trudniej i dłużej zajmuje powrót do poprzedniego poziomu. Na szczęście nic w przyrodzie nie ginie 😊 Wasza wiedza jest ukryta w meandrach pamięci długotrwałej, potrzebujecie impulsu do działania i czasu żeby ponownie nabrać rozpędu.

Dajcie znać jakie są Wasze doświadczenia z powrotem do nauki! Życzę Wam samych sukcesów i spełnienia wszystkich celów, które sobie postawiliście 👩‍🎓📚🥂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s